Polskie meble - eksportowy hit

Podziel się

Polska branża meblarska to silnie rozwijająca się gałąź produkcyjna, posiadająca duży wpływ na polską gospodarkę. Co ważne, polskie meble swoją wysoką pozycję odnotowują również na rynkach zagranicznych. Polska od wielu lat należy bowiem do liderów produkcji i eksportu mebli na świecie. Obecnie nasz kraj zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem wartości eksportu mebli.

Polskie meble podbijają świat!

Tylko w 2018 roku w naszej branży zarejestrowanych zostało ponad 950 nowych zakładów produkcyjnych związanych z produkcją mebli, lokując nas pod tym względem na 2 miejscu w Unii Europejskiej. Obecnie wyprzedzamy takie kraje jak: Hiszpanię, Niemcy, Francję czy Holandię. W całej Unii Europejskiej branża meblarska liczy około 120 000 przedsiębiorstw, z czego około 28 000 znajduje się właśnie w Polsce.

Rok 2018 to kolejny rekordowy rok dla polskich producentów mebli. Wartość produkcji sprzedanej przekroczyła kwotę 48 mld złotych (wzrost o 2,9 mld złotych w stosunku do roku 2017). Jednocześnie pomimo obecnie trudniejszego okresu panującego na rynkach zagranicznych, wstępne szacunki dotyczące naszej sytuacji są nadal pozytywne. Oceniamy, iż już w roku 2019 wartość produkcji sprzedanej polskiej branży meblarskiej powinna przekroczyć 50 mld złotych.

Biorąc pod uwagę tak dobre wyniki osiągane przez polską branżę meblarską nie dziwi fakt jej ogromnego znaczenia dla rodzimej gospodarki. Biorąc pod uwagę chociażby wartość eksportu netto, jesteśmy ulokowani na 2 miejscu, zaraz po branży części i akcesoriów samochodowych.

Polska należy do liderów w eksporcie mebli na świecie.

W 2017 roku, Polska awansowała na trzecie miejsce wśród największych eksporterów mebli na świecie. Wyprzedzają nas tylko Chiny z wynikiem 50,1 mld Euro oraz Niemcy z wynikiem 11,0 mld Euro. Polska na trzecim miejscu ulokowała się z wynikiem 9,8 mld Euro wyprzedzając tym samym Włochy (9,6 mld Euro).

Wg nieoficjalnych statystyk mówi się, że już w roku 2018 Polska wyprzedziła Niemcy i obecnie zajmujemy drugie miejsce w powyższym rankingu.

Co warto podkreślić to fakt, iż ponad 90% produkowanych w Polsce mebli trafia na eksport, z czego blisko 87% na rynki europejskie. Szacuje się, że w roku 2019 wartość wyeksportowanych mebli osiągnie poziom 48 mld złotych. Od lat najważniejszym rynkiem eksportowym dla polskiej branży meblarskiej pozostają Niemcy z udziałem około 36%, drugie miejsce zajmują Czechy – około 8%, a trzecie Wielka Brytania – około 6%.

Jeśli chodzi zaś o najważniejsze grupy eksportowe mebli to niezmiennie od lat należą do nich meble tapicerowane oraz elementy meblowe (kojarzone głównie z meblami do samodzielnego montażu). W roku 2018 udział tylko tych dwóch grup produktowych w strukturze eksportowanych mebli przekroczył poziom 52%.

Przemysł meblarski jednym z największych pracodawców w Polsce.

Polski przemysł meblarski daje stałe i bezpośrednie zatrudnienie ponad 161 000 osób. Uwzględniając firmy mikro szacuje się, że liczba zatrudnionych przy produkcji mebli w Polsce może sięgnąć nawet 200 000 pracowników.

 

źródło: OIGPM