Automatyzacja i robotyzacja przyszłością branży drzewno-meblarskiej — podsumowanie targów DREMA 2023!

Podziel się

W ubiegłym tygodniu zakończyła się 39. edycja najważniejszych targów dla przemysłu drzewnego i meblarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas wydarzenia blisko 300 firm z 20 krajów zaprezentowało swoją nowoczesną i innowacyjną ofertę, wprowadzając branżę w nową erę automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. 

Uroczyste otwarcie

Inaugurację tegorocznej edycji targów DREMA rozpoczął Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP, po którym wypowiedzieli się Andrzej Półrolniczak - prezes Stowarzyszeni DROMA i dyrektor targów DREMA, Michał Strzelecki - Dyrektor Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Piotr Poziomski - prezes  Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. 

 

Złote Medale wręczone

 

Tradycyjnie podczas gali otwarcia targów wręczono Złote Medale MTP. To nagroda dla innowacyjnych produktów i rozwiązań, a zarazem kampania promocyjna nagradzanych firm, która rozpoczyna się na targach Grupy MTP. Jednym z głównych powodów udziału wystawców w konkursie jest rozpoznawalność i prestiż Złotego Medalu. 

 

W tegorocznym konkursie kapituła postanowiła przyznać dziesięć medali targów DREMA. 

Zobacz: Złote Medale Targów DREMA 2023 przyznane 10 Laureatom!
 

 

Stoiska ze szczególną wizją

Nagrody „Acanthus Aureus” to tradycja imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy, kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i tworzeniu atmosfery właściwej dla bezpośredniej komunikacji z klientem i z rynkiem.

Zobacz: Nagrody Acanthus Aureus 2023 przyznane!

 

DREMA dla profesjonalistów i pasjonatów

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały stworzone całodniowe strefy interaktywnych ekspozycji, gdzie przedstawiciele rozmaitych marek prezentowali praktyczne zastosowanie maszyn i narzędzi, znajdujących się w ich ofercie. 

Dla uczestników wydarzenia, chcących zwiększyć swoją wiedzę i branżowe kompetencje został przygotowany bogaty program prelekcji i dyskusji z udziałem ekspertów. 

W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w pokazach live najnowszych technologii produkcji mebli i wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn.

Jak co roku został przeprowadzony projekt DREMA DZIECIOM dla Ukrainy, w ramach którego współorganizatorzy i przyjaciele akcji przekazali: 

  • 120 szt. szafek/niskich regałów z dwiema półkami,
  • 100 szt. łóżek z materacami 90x200 (wersja tapicerowana i nietapicerowana),
  • 20 kompletów mebli do pokoju dziecięcego (szafa, biurko, łóżko z materacem 80x160),
  • 20 kompletów mebli do pokoju młodzieżowego (szafa, biurko, półki, łóżko z materacami 90x200),
  • 20 kompletów sensorycznych frontów meblowych dla najmłodszych w ramach grantu „KidsLikeUs”.
  • oraz inne meble stanowiące kreatywną twórczość studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna kierunku Projektowanie Mebli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz: Zrobotyzowana fabryka mebli DREMA Dzieciom 2023

Akcja charytatywna została przeprowadzona przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Grupę MTP oraz Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Patronat technologiczny nad wydarzeniem objęła Katedra Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz ITTeam ENGINEERING integrator technologii dla meblarstwa.

Zwiedzający mogli zobaczyć równie Strefę Parkietu wraz z pokazami i warsztatami parkieciarskimi – zarządzanej przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Poligon Umiejętności i Demonstracji Lakierniczych przygotowanych przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe oraz przestrzeń DREMA Tools i DREMA Hobby zorganizowaną we współpracy z firmą ITA Tools, w ramach której prezentowane były na żywo innowacyjne technologie ostrzenia i regeneracji narzędzi, pełna gama narzędzi dla stolarstwa, zakładów rzemieślniczych, branży wykończeniowej, a nawet użytkowników DIY.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Czystego Powietrza z ekspozycją nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań oraz systemów dla ogrzewania od Magazynu Biomasa, wystawa eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ zorganizowanych z ramienia Wydawnictwa Inwestor, Strefa Live Woodworking od portalu Narzędzioholicy.pl – wydarzenie, którego celem jest prezentacja nowych rozwiązań, technologii, pokazów narzędzi i kunsztu pracy zaproszonych partnerów, gości i liderów branży narzędziowej.

Nowością tegorocznej edycji targów DREMA 2023 była Strefa Trendów dla Meblarstwa – miejsce spotkań i ekspozycja firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia) oraz Strefa Pokazowa Youtuberów wraz z pokazami rzemiosła drewnianego na rozwiązaniach sprzętowych dostarczonych przez firmę Felder, w wykonaniu znanych twórców internetowych: ARGO Woodcraft oraz Wood Flow.

Ogólnopolski Kongres Meblarski oraz Spotkanie Kobiet branży

Podczas tegorocznej DREMY odbyło się spotkanie kobiet związanych z branżą drzewno-meblarską pt. „Jak odnosić sukcesy w świecie nowych wyzwań”? W wydarzeniu wzięło udział 60 kobiet biznesu, działających w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz i przemyśle drzewnym.

W ramach targów zorganizowany został również VIII Ogólnopolski Kongres Meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”. Jest to cykliczne, coroczne spotkanie przedsiębiorców z branży meblarskiej.
Podczas kongresu omówiona została strategie działania oraz pomysły na rozwijanie biznesu w obliczu nowych wyzwań rynku.

Organizatorami wydarzeń były Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli oraz Grupa MTP.